Přeskočit na obsah

PROČ JÍT K VOLBÁM 2022

Koho volit? A proč? Co po politicích chtít? Jak může být v Bruntále lépe?

DÁREK PRO 70% VÁHAJÍCÍCH A FRUSTROVANÝCH OBČANŮ – volte č. 7

Vážení spoluobčané,
na posledním zasedání zastupitelstva toto úterý byl na programu bod – hodnocení plnění strategického plánu města Bruntál 2018 – 2023, tzn. plnění 1,5 roku před celkovým dokončením. Starostou města bylo řečeno, že i plnění tzv. „Programové dohody“ končící koalice Bruntál 2018 (STAN), ANO, ČSSD a PRO ZMĚNU vychází ze Strategického plánu města Bruntál 2018 – 2023.

NAJDĚTE SI PROSÍM 15 MINUT K PŘEČTENÍ OBOU DOKUMENTŮ. NAJDETE ODPOVĚĎ I NA OTÁZKU PROČ UVEDENÍ AKTÉŘI PROGRAMOVÉ DOHODY PŘEDKLÁDAJÍ NOVÉ SLIBY NA ZCHÁTRALÉ BUDOVĚ REVOLUČNÍ 18 NAPROTI KOMERČNÍ BANKY S HESLEM „TADY JSME DOMA“.

SLIBUJEME MÉNĚ, UDĚLÁME VÍCE, VOLTE Č. 7

Bruntál srdcem a rozumem

V roce 2010 mělo v Bruntále trvalý pobyt nahlášeno 17.264 obyvatel. V roce 2022 to bylo už jen 15.523. Z toho je necelých 12.800 dospělých, kteří můžou jít volit. 

Bruntál má dlouhodobě jednu z nejnižších volebních účastí ve volbách do zastupitelstva. Pohybuje se lehce nad 30%. V roce 2018 to bylo 31,59%, což byla 7. nejnižší volební účast ze 701 měst a obcí Moravskoslezského a Olomouckého kraje. A ani v roce 2014 a 2010 to nebylo o moc lepší. 

Pokud to tak bude i letos, přijdou volit 4 tisíce lidí. Díky systému přepočtu volebních hlasů to znamená, že stačí necelých 1.800 volebních lístků na to, abyste ovládli nadpoloviční většinu zastupitelstva (14 zastupitelů z 27) a mohli volně rozhodovat o všem. Stačí tak, aby každý kandidát jedné strany přemluvil pár známých a jejich rodin a vítězství je v kapse. A to není dobře.

Město Bruntál je dlouhodobě nemocné a strádá i ve srovnání se srovnatelně malými a chudými městy v Česku. Selhává v dostupnosti služeb, v péči o veřejné prostranství, v rozvoji bydlení, v komunikaci s obyvateli i ve strategických investicích, přinášejících užitek do budoucna. Stovky lidí ročně proto z města odcházejí úplně, další se stěhují do okolních obcí. 

A není se co divit. Podle nezávislých statistik je v kvalitě života Bruntál na 186. místě z 207 hodnocených českých měst. Lépe se lidem žije i v Rýmařově, Bohumíně či mediálně nechvalně známé Bílině. 

Bruntálská veřejnost je k dění ve městě apatická, nezajímá ji. Nejčastěji proto, že „se stejně nic nezmění“. Na zasedání zastupitelstva téměř nikdo nechodí a zastupitelé jsou tak přesvědčení, že je volič spokojený a že svou práci tedy dělají dobře. Nedělají. To vidíme všichni kolem sebe. A pokud s tím něco neuděláme, samo se to nezlepší.

Náprava nebude jednoduchá. Vyřešit se musí všechny oblasti řízení města, ve všech vidíme potenciál. Víme, jak na to. Použijeme postupy ověřené a běžně funkční v jiných českých městech. Bude to trvat roky a bude to asi i trochu bolet, ale čím dříve začneme, tím dříve uvidí všichni obyvatelé pozitivní změny.

Zajímejte se o své město, buďte součástí jeho změny k lepšímu. Bez podpory Vás, veřejnosti, to půjde jen těžko. Jsme připraveni s Vámi spolupracovat, komunikovat a dávat Vám prostor k prosazení Vašich nápadů a námětu. V Bruntále to mnoho let nebylo zvykem. Ale zrovna tyto změny se dají udělat téměř okamžitě, stačí jen chtít. Pojďte do toho s námi, společně můžeme prospět všem.

Bruntál Srdcem a Rozumem